Rok 966

slowianinZ odnalezionych niedawno nieznanych dotąd listów Ibrahima Ibn Jakuba z wyprawy do Europy Wschodniej:

„Głównym przeciwnikiem Meska jest przywódca pogańskiej opozycji Korwinpełek.

Pogańskim zwyczajem ma on kilka żon i mnóstwo dzieci. które wychowuje w duchu słowiańskiej surowości i gwałtowności. O jednej z córek mówi się nawet, że napada na traktach na kupców niemieckich.

Korwinpełek domaga się unieważnienia chrztu i wtrącenia 80% piastowskich elit do lochów. Meska uważa za zdrajcę, gdyż podpisał on Traktat Przyjęcia Chrztu.  Każde swoje przemówienie na plemiennych wiecach kończy tak samo: „A poza tym uważam, że chrześcijaństwo powinno zostać zniszczone”. Twierdzi, że cesarstwo i papiestwo przetrwają najwyżej jeszcze 2-3 lata. Twierdzi, że chrześcijaństwo, ale także pismo i administracja państwowa nie są na tych ziemiach potrzebne. Jako przykład podaje Słowian Połabskich, którzy doskonale obywają się bez tych „lewackich idei”, jak on to określa. Mówi, że Słowianie Połabscy już za 5-10 lat przegonią Niemców, Włochów i Francuzów.

Ciekawe, że Mesko, mimo że jest władcą okrutnym i nie znosi opozycji, toleruje Korwinpełka. Niektórzy mówią, że to dlatego, że Korwinpełek mówi tak bełkotliwie i często niejasno, że więcej kompromituje opozycję antypiastowską niż szkodzi Meskowi. Niektórzy posuwają się nawet do twierdzenia, że Korwinpełek jest tajnym agentem Meska. Faktem jest, że mimo swoich antychrześcijańskich wystąpień pobiera jednocześnie hojne zapomogi z biskupstwa w Strasburgu.

Ciekawe jak to się wszystko skończy. Czy za tysiąc lat na tych terenach będą kraje chrześcijańskie jak państwo Polan i Niemcy czy rządzić tymi terenami będą plemiona takie jak Słowian Połabskich i inne czczące swoich pogańskich bogów.”

PS. Dziękuję sinceritasowi, zagorzałemu dyskutantowi z portalu korwin-mikke.pl za przekazanie mi nowo znalezionych listów Ibrahima Ibn Jakuba, co zainspirowało mnie do tego wpisu.

4 Komentarze

  1. Wydaje się, że tym razem hordy Saracenów z południa opanują całą europę na zachód od Łaby, a kto wie, być może nawet dojdą do Odry. W tym wypadku, Wielkie Cesarstwo Niemieckie, które namaszczało królów upadnie, a Ziemie Polan będą musiały znów podjąć decyzję, o tym jak się urządzają.

  2. to nie oznacza ze nie mial racji skoro przez wiekszosc czasu ostatnich tysiaca lat raczej ziemie polskie sie kurczyly czy tez lechickie.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.